22. 02. 2022

Ústřední budovu Českého statistického úřadu v Praze čeká v režii společností MARHOLD a D-energy rozsáhlá proměna. Zásadní vnější změnou, kterou na sebe budova jistě upozorní kolemjdoucí, bude náhrada současného obkladu budovy moderním bezúdržbovým pláštěm s významně lepšími tepelně technickými parametry a integrovanými fotovoltaickými moduly. U střech dojde nejen ke zlepšení izolačních parametrů, ale budou nově navrženy jako „zelené“, aby přispěly ke snížení teploty přehříváného městského prostoru. Zásadní rekonstrukcí projde i technologické zařízení budovy.

Společnosti Marhold a D-energy do poloviny příštího roku proinvestují 230 milionů korun. Český statistický úřad investici proplatí až po úplném dokončení, a to pouze z 30 %. Zbývajících 70 % pokryje dotace z fondů EU a smluvně zaručené úspory.

Zakázka je realizována v režimu EPC (Energy Performance Contracting = energetické služby se zárukou úspor), kdy poskytovatel energetických služeb zajišťuje realizaci celého projektu „na klíč“, a to včetně smluvní garance za správné fungování energeticky úsporných opatření po dobu 8 let.

Technologická část za zhruba 120 milionů korun zahrnuje modernizaci vzduchotechniky a chlazení, instalaci LED osvětlení, fotovoltaické výrobny a nového systému pro komplexní řízení vnitřního prostředí. „Z možnosti převzetí celého systému měření a regulace pod naši správu jsme nadšení. Máme tak v rukou všechny nástroje pro skutečně aktivní energetický management. Věříme, že energie budeme v objektu spotřebovávat s maximální efektivitou,“ těší se na dlouhodobou spolupráci Eduard Paulík z D-energy.

Stavební část projektu zahrnuje výměnu otvorových výplní, zateplení střešních konstrukcí, realizaci zelených střech a komplexní rekonstrukci obvodového pláště s na české podmínky unikátní integrací fotovoltaických panelů do plochy fasády. „Realizace projektu je pro nás výzvou, protože v režimu design & build se mnoho veřejných zakázek nestaví. Přenesení odpovědnosti za přípravu celého projektu na stavební společnost vnímáme jako budoucnost na trhu pozemních staveb,“ dodává za MARHOLD Jakub Kousal.

PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉHO FONDU PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ