EPC projekt v Psychiatrické nemocnici Bohnice jsme vám již představili, ale tentokrát bychom rádi vyzdvihli jednu konkrétní spolupráci, bez které by se tato rozsáhlá modernizace historického komplexu z přelomu 19. a 20. století nemohla uskutečnit. Areál, který je kulturní památkou, podléhá přísnému dohledu památkářů, kteří dbají na zachování autenticity původních architektonických prvků i celkového historického rázu. Potenciál energetických úspor je i v takových případech významný a dosažitelný, aniž by byla ohrožena historická hodnota objektu.
Psychiatrická nemocnice Bohnice loni prošla náročnou obnovou. Projekt EPC (Energy Performance Contracting) se zde zaměřoval nejen na technologickou část a zvýšení energetické účinnosti, ale i na významnou investici do technického zhodnocení objektů v celém areálu.
Jedním z klíčových kroků této části projektu byla repase původních oken a dveří a výroba jejich replik podle historických předloh. Práce probíhaly za nepřetržitého dohledu pracovníků Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy a Národního památkového ústavu. Tým truhlářů se zaměřil na to, aby každý detail – od dřevěných rámů přes zasklívací lišty až po kování – věrně odpovídal originálu. Pro dosažení optimální energetické účinnosti bylo využito moderní řešení připojovací spáry, zafrézované těsnění v rámech a izolační dvojskla osazená ve vnějších křídlech replik kastlových oken. Tyto téměř nepostřehnutelné zásahy umožnily modernizovat budovu, aniž by byla ohrožena její historická autenticita.
„Spolupráci s památkáři na EPC projektu Psychiatrické nemocnice Bohnice vnímám velmi pozitivně,“ uvádí Eduard Paulík, jednatel společnosti D-energy. „Pokud je na obou stranách ochota ke spolupráci, konstruktivní kritice a hledání kompromisů, je možné zachovat památkovou hodnotu objektu a zároveň dosáhnout současných energetických standardů.“
Konečný způsob provedení základních opatření, zejména repasí a replik oken a dveří, byl výsledkem pravidelných konzultací, při kterých se týmy ESCO, klienta, architektů a památkářů zaměřovaly na detaily, jako je profilace oken, druh zasklení či estetické aspekty kování a zapravení. Efektivní spolupráce s památkáři na realizaci EPC projektu v Bohnicích nám potvrdila, že je možné ohleduplně začlenit historické objekty do moderních dekarbonizačních strategií.
Tento přístup je v souladu s cíli Evropské unie směřujícími k uhlíkové neutralitě, což v případě EPC projektů znamená maximální zvýšení energetické účinnosti objektů při současném snížení nákladů na energie. Efektivní nástavbou pak může být integrace obnovitelných zdrojů, jako je například fotovoltaika.